středa, 20 říjen 2021

TIPY NA VÝLETY

NA PAMÁTKY

 

Masarykova chata

Bývá považována za jednu z nejkrásnějších turistických chat v naší zemi. Postavena byla ve 20. letech minulého století a její elegantní tvar citlivě doplňuje horské panorama. Díky své atraktivitě a poloze na hřebeni Orlických hor se zařadila mezi nejnavštěvovanější místa v České republice.

Kostel svatého Matouše

Je jen velmi prostým barokním kostelíkem, kterých jsou v okolí tucty. Čím nás však tak přitahuje? Svojí dominantní polohou na stráni na Deštném je z dálky viditelný a naplňuje představu o harmonické krajině. Nádherné výhledy jsou i od samotného kostela. V minulých desetiletích kostel málem podlehl zkáze. I když má svou novou střechu a opravené věže, prázdný vnitřek poukazuje na jeho pohnutou nedávnou minulost.

Pohraniční opevnění

Nedaleké pevnostní systémy Hanička a Dobrošov vybudované ve 30. letech minulého století patří k největším turistickým lákadlům východních Čech. V lesích Orlických hor se nacházejí stovky dalších malých pevnůstek. Mnohé z nich lze vidět podél turistických tras a často Vás svedou k odbočení z cesty. V podzemí některých větších objektů dnes zimují početné kolonie netopýrů.

Skanzen Villa Nova

Středověký skanzen Villa Nova ve Velkém Uhřínově nedaleko Deštného není památkou v pravém slova smyslu, přesto jej každoročně navštíví několik tisíc návštěvníků. Představuje středověkou vesničku, kde všechny stavby jsou replikami skutečných archeologických nálezů a jsou postavené dobovými nástroji a postupy. Skanzen není jen turistickou atrakcí, ale i střediskem experimentální archeologie.

Za zmínku stojí řada dalších památek jako je kostel nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který byl v minulosti naplňován stovkami poutníků, kteří přicházeli za zázračným pramenem vyvěrajícím u kostela.

 

DO PŘÍRODY

Přírodní rezervace Bukačka

Bukačka je místem, které vyvolá v každém z nás nějaké emoce. Horský prales s pokroucenými kmeny buků a lesními loučkami má neopakovatelnou atmosféru ve všech ročních obdobích. Tichý v zimě pod sněhem, kdy jím projíždíme na běžkách, v sychravém podzimu plný vůně tlejícího listí, stejně jako rozkvetlý a plný života na jaře i v létě. Kdo přijíždí do Orlických hor za přírodou, neměl by Bukačku vynechat.

Kačenčina zahrádka

Kdo by čekal, že uprostřed Deštného se dá najít kousek chráněné přírody? Hned u silnice na úpatí lyžařských vleků se nachází malý mokřad, který je bez nadsázky přírodní zahrádkou. A jak ji nazvat jinak, než podle patronky Orlických hor Kačenky? Chlubit se může množstvím vzácných a chráněných rostlin jako jsou např. nápadně žluté upolíny nebo drobné masožravé rosnatky. Do tohoto mokřadu si nemusíte brát ani holínky, projít se jím můžete po dřevěném chodníčku.

Antoniino údolí

Kdo přijíždí do Deštného od Solnice, projíždí hlubokým údolím říčky Bělé. Ať autem nebo na kole, stojí za to trochu přibrzdit a vnímat okolí. Strmé svahy jsou porostlé převážně bukovým nebo smíšeným lesem, říčka Bělá divoce teče balvanitým korytem, na svazích vystupují četné skalní útvary. Škoda, že údolím prochází jen málo turistických tras. Na druhou stranu je tak ideálním místem pro ty, kdo chtějí poznávat přírodu dobrodružněji.

Zemská brána

Je jedním ze symbolů Orlických hor. Mnohokrát znázornění na pohlednicích, v knížkách a propagačních materiálech. Průlomové údolí, kterým řeka Divoká Orlice prorazila hřeben Orlických hor, když se na své pouti stočila z pohraničí do českého vnitrozemí. Skalní srázy nad řekou a balvanité koryto vytvářejí jedinečné přírodní scenérie na každém kroku.  Se zajímavostmi údolí Vás seznámí naučná stezka Zemská brána, která jim prochází.

Přírodní rezervace Jelení lázeň

Rašeliniště Jelení lázeň je malé svou rozlohou, ale  pro přírodní bohatství Orlických hor velké svým významem. Představuje kousek severské přírody v Orlických horách. Horská rašeliniště příliš nevynikají druhovou bohatostí, ale s trochou nadsázky se dá říci, že co druh, to vzácnost. Proto je samotné rašeliniště nepřístupné a turistická trasa vede po jeho okraji.

 

TIPY NA VÝLET


Pokud hledáte dobrodružství na cestě po okolních kopcích, je možné zvolit Jiráskovu stezku, která je jedna z nejstarších značených turistických tratí pohoří. Zdejší okolí nabízí celou řadu zajímavých míst jako např. ateliér zvonaře a hrnčířky, Reznerovo pekařství, archeologické muzeum v přírodě Villa Nova v Uhřínově. Ze sportovního vyžití je tu lanový park, terénní čtyřkolky, terénní horské koloběžky, kolečkové terénní brusle, tříkolky nebo lezení na umělé stěně.

Další tipy na cyklo výlety:

- Velká Deštná a srub Horské služby

- Pevnost Hanička, největší podzemní opevnění z 2. světové války

- Kostel Neratov, krásný kostel s prosklenou střechou a neopakovatelnou atmosférou

- Orlické Záhoří, vesnice ležící v krásném horském údolí, které lemuje divoká Orlice

- a mnohé další