středa, 20 říjen 2021

OKOLÍ PENZIONU

Penzion U Matulů se nachází přímo pod vlekem Špičák, který je dlouhý 440 m. Skicentrum Deštné v Orlických horách je vzdáleno od penzionu 800 m a nabídka sjezdovek a služeb s nimi spojených je opravdu celá řada. Na své si přijdou malý i velcí běžkaři, sjezdový lyžaři, snowboardisté, jednotlivci i celé rodiny. K dispozici je snowpark, skiškola, půjčovna a servis.

Deštné v Orlických horách je největší rekreační oblast v Orlických horách /650 m/. Je rozloženo v údolí Bělé a Deštného potoka. Připomíná se již r. 1362 jako dřevorubecká osada zvaný Desný. Původním zaměstnáním v prostoru bylo tkalcovství, těžba dřeva, práce na pilách a ve sklárnách. Na místě gotického kostela byl v letech 1723 - 1772 postaven barokní kostel sv. Máří Magdaleny. Před kostelem je pozdně rokokové sousoší P. Marie se sv. Josefem, Jáchymem a Annou z roku 1781. První a nejstarší chatou je Alba. Národní dům stojí na místě německé hospody.

Dnešní obec je spojena s osadami Jedlová a Zákoutí. Deštné je východisko na hřeben Orlických hor, do Luisina údolí k turistické chatě Šerpách. Od ní po značené cestě na přírodní rezervaci Bukačka. Deštné láká turisty a rekreanty převážně vhodnými klimatickými podmínkami, zalesněnými a malebnými kopci. Slunnými loukami, příkrými srázy a překrásným výhledem. Celá oblast je protkána hustou sítí značených turistických tras, které vedou po horských hřebenech, údolími řek a centry cestovního ruchu. Na své si přijdou milovníci turistiky, lyžování, běžkaři a v neposlední řadě milovníci cyklistických tras. Proto je oblast vyhledávána v letním i zimním období. Kopce a stráně Orlických hor přímo vybízejí k aktivnímu odpočinku.
 

Orlické hory tvoří na severovýchodě Čech asi 50 km dlouhý pás. Od severu /Kladské kotliny/ a východu /Králické brázdy/ prudce stoupají a sbíhají se v úzký kompaktní hřeben. Ten je po celé délce poset vojenským hraničním opevněním - tvrzemi Bouda, Adam, Hanička, Skulina i řadou menších pevnůstek vybudovaných v r. 1938. K největším vrcholům Orlických hor patří Velká Deštná /1115m/, Koruna /1094m/ a Vrchmezí /1084m/. V severozápadní nejvýše položené části pohoří se rozkládá chráněná krajinná oblast, která zasahuje i do Podorlické pahorkatiny. Pět rezervací - Bukačka, Černý důl, Komáří vrch, Vrchmezí, Sedloňovský vrch - vytváří jedinečnou a svéráznou lokalitu. K poznávání krás zalesněných svahů s mnoha malebnými zákoutími slouží naučné stezky okolím Deštného /15km/ a Zemská brána /3km/.

Zříceniny hradu Klečkov, Skuhrov, Libice, Potštejn, Vejrov a Žampach doplňují půvab krajiny spolu s poutním místem Rokole. O životě v dávných dobách vypovídají okolní hrady a zámky: Opočno, Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Kostelec nad Orlicí a také muzea v Deštném, Brandyse nad Orlicí, Vamberku, Králikách.

Přes hlavní hřeben do Orlického Záhoří nebo Kladské kotliny vede řada silnic a udržovaných lesních cest, které poskytují ideální podmínky pro cykloturistiku. Na Studentských skalách /Pastviny/ můžete provádět cvičné horolezecké výstupy. K rekreaci a koupání v letních měsících se nám přímo nabízí přehrada Pastviny. Řeky Bělá, Divoká Orlice, Říčka a Zdobnice jsou vhodné pro příznivce vodního sportu.